İşte enerji tasarruflu ampullerin neden bu kadar popüler hale geldiği ve evlerimizi, okullarımızı ve iş yerlerimizi nasıl aydınlattıkları.

Sürdürülebilir Enerji Merkezi’ne göre, aynı ışığı üretmek için %90 daha az elektriğe ihtiyaç duyan enerji tasarruflu ampuller, geleneksel ampullere daha yeşil bir alternatif olarak icat edildi .(yeni sekmede açılır)Ama bunu nasıl yapıyorlar?

Parlak fikirler ilerledikçe, mütevazi ampulün insan uygarlığı üzerindeki etkisini abartmak neredeyse imkansızdır. Franklin Enstitüsü’ne göre, Thomas Edison orijinal ‘ampul anına’ sahip olmadan ve buluşunu 1879’da patentini almadan önce , insanlar kelimenin tam anlamıyla karanlık çağlarda yaşıyordu.(yeni sekmede açılır). İnsanlar odalarını ve sokaklarını aydınlatmak için petrol veya gaz lambalarına ve mumlara bağımlıydı ve güneş battığında dünya bugün olduğundan çok daha donuk görünecekti.

Ampul tüm bunları değiştirdi ve bir düğmeye basarak ucuz, güvenilir ve güçlü bir aydınlatmaya sahip olmamızı sağladı. Hava karardıktan sonra çalışma ve dinlenme şeklimizde devrim yarattılar, sokaklarımızı ve tüm modern binalarımızı inşa etme şeklimizi etkilediler ve güneş battığında hayatın devam etmesini sağladılar.

tasarruflu ampul

tasarruflu ampul

GELENEKSEL AMPUL

Geleneksel veya ‘akkor’ ampul, BBC’ye göre, tipik olarak tungstenden yapılmış, çok yüksek bir erime noktasına sahip, bir cam kapakla çevrili, dayanıklı bir metal tel parçasından oluşur.(yeni sekmede açılır). Elektrik içinden geçtiğinde, telin parlamasını sağlayarak odayı dolduran ışığı üretir. Ateşte tutulduktan sonra kırmızı parlayan bir poker hayal ederseniz, ampulün içi ve nasıl ışık yaydığı hemen hemen budur.

Bununla birlikte, geleneksel ampullerle ilgili sorunlardan biri, kullandıkları enerjinin çoğunun aslında ışığa değil, ısıya dönüşmesidir, bu yüzden değiştirmeden önce soğumalarını beklemeniz gerekir. Penn State Üniversitesi’ne göre, akkor ampulün kullandığı enerjinin sadece %10’u ışığa dönüşüyor(yeni sekmede açılır). Bu, onları gerçekten yapmamız gereken şey için son derece verimsiz kılıyor – sonuçta kimse ısınmak için ışığı yakmaz, değil mi?

Ayrıca ısı, filamanı artık çalışmadığı bir noktaya kadar onarılamaz bir şekilde bozar, ampul kırılır ve değiştirilmesi gerekir. Bunun hem atık hem de maliyet açısından büyük etkileri vardır.

Bu nedenle, bilim adamları ve mühendisler, uzun yıllardır, etkinlikten ödün vermeden çevreye daha duyarlı olacak geleneksel ampullerin yerine yenileri üzerinde çalışıyorlar.

ENERJİ TASARRUFLU AMPULLER

Bazı enerji tasarruflu ampul türleri aslında onlarca yıldır kullanılmaktadır. Bunlardan ilki, Edison Tech Center’a göre 1955’te geliştirilen halojen ampuldü.(yeni sekmede açılır).

Geleneksel ampullerle aynı filament teknolojisini kullanırlar ancak bazı önemli farklılıkları vardır.

Halojen ampuller, akkor ampullere benzer ancak tungsten buharıyla karışan az miktarda halojen gazı içerir. Daha sonra ampulün iç kısmı yerine filamente geri bırakır, bu da daha parlak parlayabileceği ve ampulün ömrünü uzatabileceği anlamına gelir.

Bütün bunlar onları biraz daha verimli kılıyor, ancak mükemmel olmaktan uzak. Avrupa Tüketici örgütüne göre, 2009 yılında Avrupa Birliği halojen ampuller de dahil olmak üzere verimsiz ampulleri aşamalı olarak kaldırmaya başladı.(yeni sekmede açılır). Birleşik Krallık hükümetine göre, yönlü şebeke voltajlı halojen ampullerin üretimi ve ithalatı da Eylül 2021’de Birleşik Krallık’ta yasaklandı.(yeni sekmede açılır).

Edison Tech Center’a göre 1976’da kompakt floresan lambaların (CFL’ler) ortaya çıktığını gördük. Energy Saving Trust’a göre, günlük tüketicilere sunulan ilk gerçek enerji verimli ampullerdi ve geleneksel bir ampulden %70 ila %80 daha az enerji kullandılar . Akkor ampulden 50 kat daha uzun süre – yaklaşık 8.000 saat dayanabilirler – bu da onları çok daha verimli ve uygun maliyetli hale getirir.