Ortalama bir Türk elektrik için yılda 5000 tl’deb fazla ödüyor . Bu, elektrik faturalarının tek başına bir kişinin gelirinin yüzde 5-10’unu alabileceği anlamına gelir. Ne yazık ki, basit bir faturada yüzlerce şey var. Ve tam olarak neye odaklanacağınızı bulmak, aylık enerji maliyetlerinizi düşürmenin en zor kısmıdır. ilk ve en önemli olan elektrik tesisarınızın düzgün çalışıyor ve tesisat bakımının yapılmış olması gerekir

Her ay enerji faturanızdan tasarruf etmenin etkili yolları var… ve günlük konforunuzdan hiçbir fedakarlık yapmanızı gerektirmez.

Bu yazı ilginizi çekebilir. Enerji tasarruflu ampuller nasıl çalışır?

Her ev, birey ve ailenin kendine özgü bir enerji profili vardır. Diyelim ki 150 metrekarelik bir dairede yaşıyorsunuz. Bu dairede büyük olasılıkla bir buzdolabı, fırın ve Klima sisteminiz var. Şanslıysanız, muhtemelen televizyonunuz, mikrodalga fırınınız ve bulaşık makineniz de vardır.

2.500 metrekarelik müstakil bir evde yaşıyorsanız, elektrik faturanıza giren çok daha fazla faktör var. Yeni başlayanlar için, ek aydınlatma, ısıtma ve soğutma ile birlikte gelen daha fazla alanınız var. Muhtemelen daha sık kullandığınız daha fazla cihazınız da var. Tek bir günde, tek yatak odalı bir dairenin ortalama kiracısından iki veya üç kat daha fazla enerji harcayabilirsiniz.

Neyse ki, nerede yaşarlarsa yaşasınlar, insanların enerji faturalarından tasarruf etmelerinin birkaç evrensel yolu vardır. Herkes, bir oda dolu olmadığında ışıklarının kapalı olduğundan emin olmayı ve ısıtma ve soğutmalarını minimumda tutmayı bilir. Ancak, her ay enerji faturanızdan önemli ölçüde tasarruf etmenin birkaç stratejik yolu daha var. Ve en iyi yanı, günlük konforlarınızdan herhangi bir fedakarlık yapmanızı gerektirmezler.

Başlangıç için

Evinizde değişiklik yapmak için yeterli zamanınız yoksa, bunlar sizin için ipuçları. Her ipucunun tamamlanması birkaç dakika sürmelidir. Bu şekilde, birkaçını daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Mutfak

Buzdolabınızın sıcaklığını birkaç derece yükseltmek, yılda yüzlerce tl tasarruf etmenizi sağlayabilir. Buzdolabınızın taze yiyecek bölümünün sadece 36-38 derece Fahrenheit olması gerekir ve çoğu zaman buzdolapları gerekenden iki ila beş derece daha düşük olarak programlanır. Dondurucu bölmenize gelince, onu yalnızca sıfır ile eksi beş Fahrenhayt arasında ayarlamanız gerekir.

Güne çıkmadan önce kahve makinenizi kapatın ve fişini çekin . Kahve makineleri, benzer cihazlarla birlikte, saat veya zamanlayıcı gibi tüm gün çalışan başka özelliklere sahip olma eğilimindedir . Bu, fişe takılıyken bile, kullanılmadığı zamanlarda bile enerji tükettiği bir “hayalet yük” haline geldiği anlamına gelir. Tüm mutfak aletlerinizi tek seferde kapatmak için bir elektrik prizine takmanız yeterlidir.

Elde yıkamak yerine bulaşık makinenizi çalıştırın . Elde bulaşık yıkamak, bulaşık makinesinin tüm yükü temizlemek için kullandığından 9 kat daha fazla su kullanır. Bu, bulaşık makinenizin size yılda 5.000 galondan fazla su tasarrufu sağlayabileceği anlamına gelir, bu da enerji faturanız için büyük tasarruflar anlamına gelir.

Bulaşık makinenizi gündüz yerine gece çalıştırın çünkü yoğun saatlerde enerji talebini en aza indirmeye yardımcı olur. Bu, çevresel etkinizi azaltmanıza yardımcı olur ve elektrik tesisatınıza ve ev termostatınıza bağlı olarak büyük olasılıkla paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Bulaşık makinenizi mümkün olduğunca çok eşya ile paketleyin . Dolu bir bulaşık makinesine sahip olmak size su, enerji ve para tasarrufu sağlar çünkü onu daha az çalıştırırsınız ve su/bulaşık oranı çok daha düşük olur.

Buzdolabınızı ve derin dondurucunuzu dolu tutun. Buzdolabınızı ve dondurucunuzu tamamen stokladığınızda, soğuk tutmak için çok daha az enerjiye ihtiyaç duyarlar. İçerideki sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olur ve bakımı çok daha az enerji gerektirir. Onları dolu tutamıyorsanız , buzdolabının verimli kalmasını sağlamak için herhangi bir açık alana buz torbaları veya sürahi su koyun . Hatta buzdolabınızı daha enerji verimli hale getirmek için yeniden düzenleyebilirsiniz.

Bulaşık makinenizde ısıyla kurutmayı kapatın. Fark etmeyebilirsiniz, ancak bulaşık makineniz bulaşıklarınızı ısıtmak için gerekenden yüzde 15 daha fazla enerji kullanıyor. Yılda yüzlerce tl tasarruf etmek için bulaşıklarınızı havayla kurutun.

Pişirmeden önce yemeğinizin çözülmesine izin verin . Pişirmek için daha az zaman ve enerji harcayarak elektrik faturanızdan ek tasarruf etmenizi sağlar.

Kapakları kapalı olarak pişirin. Tencere ve tavalarınızın kapaklarını kullanmak yemeklerinizi düzgün şekilde pişirecek ve genellikle pişirme sürenizi yarıya indirecektir. Kapaklar, siz pişirirken su buharını içeride tutar ve pişirme sırasında ısı kaybetmemenizi sağlar.

Broylerinizi kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, eldeki görev için tam sıcaklığı ayarlayın ve oradan gidin. Piliç, kısa sürede çalışması için büyük miktarda enerji gerektirir. Bir fırındaki diğer tüm işlevler çok daha kademeli ve verimlidir.

Çamaşır

Kurutma makinenizin egzozunu temiz tutun. Egzoz kanalınızdaki hava akışını artırmak için egzozunuzu her ay bir tüy temizleme kiti ile temizlemelisiniz . Bu, kurutma makinenizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur ve giysileriniz çok daha hızlı kurur.

Giysilerinizi her kuruturken kurutma topları kullanın . Kurutma topları, ıslak giysilerin kurutma odasında oluşan sıcak havayla temas etmesine yardımcı olur.

Çamaşırlarınızı gece yıkayın. Bulaşık makinenizi gece çalıştırmanız gerektiği gibi, gün içinde yoğun saatlerde çamaşır yıkamaktan da kaçınmalısınız. Giysilerinizi hava karardıktan sonra temizlemeyi seçerek enerji ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Giysilerinizi soğuk suda yıkayın. Giysilerinizi temizlemek söz konusu olduğunda, çamaşır makinenizdeki sıcaklık önemli değildir. Teknolojik gelişmeler, giysilerinizi soğuk suda yıkamayı, sıcak sudan daha fazla olmasa da etkili hale getirdi. Giysilerinizin ısıyla temizlenmeyeceğinden endişeleniyorsanız, kolayca soğuk su deterjanına geçebilirsiniz.

Çamaşırlarınızı asarak kurutun. Elbette, giysilerinizi kurutmanın en iyi ve enerji açısından en verimli yolu, onları havada kurutmaktır. Daha büyük parçalar için kurutucu kullanmak daha faydalıdır. Daha küçük eşyalar ve spor kıyafetleriniz gibi çabuk kuruyan eşyalar kolayca ipte kurutulabilir. Hat kurutma, ayrıca yük başına yaklaşık 1,08 $ tasarruf etmenizi sağlar; bu, hızla artabilecek bir maliyettir.

Aydınlatma

Ampullerinizi LED’lerle değiştirin. Işıklarınızdan birini LED ışığına çevirmek, geleneksel akkor lambalardan yüzde 80’e kadar daha az enerji harcar . Ayrıca size 4 kat daha ucuza mal oluyorlar. Bu, evinizdeki her bir ampulü LED’lere değiştirirseniz, hemen enerji ve para tasarrufu yapmaya başlayacağınız anlamına gelir. Ampul ve tesisat düzenlelerinde bir elektrik tesisat uzmanı ile çalışmak en iyisidir

Fişler

Akıllı Güç Şeritlerini kullanın. Akıllı anahtarlı uzatma kabloları, bir cihazı ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak enerji yüklerini ayırmanıza olanak tanır. Bu sayede evden çıkarken her şeyi tek tek fişten çekmek zorunda kalmadan tüm cihazlarınızı aynı anda kapatabilirsiniz.

Pencereler

Pencerelerden gelen ısıyı engellemek için yaz aylarında pencere gölgeliklerinizi kullanın . Enerji Bakanlığı, yaz aylarında pencerelerinizi kapatmanın ısı kazanımını yüzde 77’ye kadar azaltabileceğini söylüyor .

Pencerelerinizi kışın temizleyin. Pencerelerden herhangi bir kalıntı veya yağ çıkarmak, evinize daha fazla güneş ışığı girmesini ve doğal olarak ısınmasını sağlar. Eve gelen güneş ışığı, sıcaklığı manuel olarak yükseltmenize gerek kalmadan ısı kazanımını yüzde 70’e kadar artırabilir.

Pencerelerin etrafına daha fazla bitki koyun. Bitkiler evinizin içini doğal olarak gölgelendirmeye yardımcı olabilir. Sadece pencere pervazlarına iyi oturmakla ve odayı aydınlatmakla kalmazlar, aynı zamanda güneşten ekstra koruma sağlayarak evi soğutmaya da yardımcı olabilirler.

Gerçekten Fazladan Bir Paraya İhtiyacınız Olduğunda

Bu ipuçlarının tamamlanması biraz daha uzun sürer, ancak çabaya değer. Daha fazla para kazanmak için evinizin derinliklerine inmek istiyorsanız, bunlar sizin için çözümler. Her ipucunun tamamlanması ortalama bir saat kadar sürer.

Isıtmak ve soğutmak

Termostatınızı belirli bir sıcaklıkta tutun. Soğuk mevsimlerde termostat sıcaklığınızı arttırdığınızdan ve daha sıcak mevsimlerde düşürdüğünüzden emin olun. Genel kural, termostatınızı o mevsimde günde 8 saat boyunca normalde ayarladığınız değerden yaklaşık 7°-10°F geri döndürmektir. Bu şekilde , ısıtma ve soğutmada yılda yüzde 10’a kadar tasarruf sağlayacak kadar enerji kullanımınızı azaltabilirsiniz . İşe gitmeden önce sıcaklığı değiştirebilirsiniz.

Programlanabilir bir termostat takın. Daha da fazla rahatlık için, Nest gibi telefon üzerinden sıcaklık değişimlerini kontrol edebileceğiniz bir termostat kurabilirsiniz !

Giriş yolları

Tüm giriş yollarında kapı taslak korumaları kullanın . Isıtma veya soğutmanın kaçabileceği giriş yollarındaki sızıntı noktalarının kapatılması enerji tasarrufunda son derece önemlidir. Döner kapılar , ısıyı sallanan kapılardan sekiz kat daha iyi tutar, bu da elektrik faturanızı katlanarak düşürmenize yardımcı olur. Paradan tasarruf ederken bir alanın içinde hava tutmak son derece önemlidir, bu nedenle her mevsimde tüm olası sızıntı alanlarını kapattığınızdan emin olun.

Mutfak

Buzdolabı bobinlerinizi temizleyin. Bu göz korkutucu bir iş gibi görünebilir ancak serpantinlerinizi sık sık temizlemezseniz elektrik faturanız yüzde 35’lere kadar çıkabilir . Buzdolabınızın bobinlerinin nerede olduğunu bulun ve tüm kalıntıları ve tozu süpürün.

Mutfak musluğu havalandırıcınızı takın veya değiştirin. Havalandırıcılar basit, küçük cihazlardır ve sahip olduğunuz herhangi bir lavaboya eklenebilir. Normalde suyu çalıştırdığınız süre içinde daha az su kullanmanıza yardımcı olurlar. Eski bir havalandırıcıyı yenisiyle değiştirerek yüzde 40’a kadar su tasarrufu yapabilirsiniz .

Banyo

Banyo musluğu havalandırıcılarınızı takın veya değiştirin. Daha önce belirtildiği gibi, havalandırıcılar daha eski modeller dahil olmak üzere herhangi bir lavaboya monte edilebilir veya takılabilir.

Verimli duş başlıkları takın. Daha yeni, daha verimli bir duş başlığı takmak size yılda 500 tl’den fazla tasarruf sağlayabilir.

Aydınlatma

Dimmer anahtarlarını takın. Evinizin veya dairenizin etrafına dimmer anahtarları takmak, sakinleri bunları kullanmaya teşvik eder. Popüler görüşün bize söylediğinin aksine, dimmerler ampullerinizin ömrünü uzatarak aslında paradan tasarruf etmenizi sağlar .

Süper Adanmış İçin

Tasarruf bulmak için her köşeye girmeye istekliyseniz, bu çözümler size yardımcı olabilir. Tamamlanmaları birkaç saat veya gün sürse de, yılda yüzlerce tl tasarruf edebilirsiniz.

Su

Sıcaklık kontrolleri olan bir sıcak su ısıtıcısı zamanlayıcısı kurun. Sıcak su ısıtıcı zamanlayıcıları, evinize ne zaman sıcak su tedarik edeceğinizi planlamak için tasarlanmıştır. Bu, sıcak su tüketiminizi sınırlandırmanıza yardımcı olur ve sıcak suyunuz serbest bırakılırken sıcaklığını düşürürseniz, yılda 1000 tl’den fazla tasarruf etmenizi sağlayabilir. Bir apartmanda kiralıyor veya yaşıyorsanız, ev sahibinize bir apartman kullanıp kullanmadığını ve açık olup olmayacağını sorun.

Yüksek verimli tuvaletlere geçin. Daha yeni, daha enerji verimli tuvaletler kurmak büyük bir yatırım olsa da, parayı zamanında kolayca geri kazanabilirsiniz. Ortalama bir enerji verimliliği tuvaleti size yılda 200 tl geri ödeyebilirken , eski tuvalet sadece koşmak için size 200 tl daha pahalıya mal oluyordu.

Giriş yolları

Evinizi sıkıca kapalı tutun. Bu, taslak sızıntıları için daha kalıcı bir çözümdür. Pencerelerinizi ve kapılarınızı ve hatta en ufak boşlukları kalafat veya hava şeritleri ile kapatabilirsiniz.

Isıtmak ve soğutmak

Klima ve fırın filtrelerinizi değiştirin. Çoğu kiracı ve ev sahibi, Klima ve fırın filtrelerini gözden kaçırır. Ancak, havalandırma deliklerinize bakmak için zaman ayırdığınızda, içlerinde toz ve kalıntı biriktiğini göreceksiniz. Tek yapmanız gereken her bir havalandırma kapağını çıkarmak ve havalandırmayı ve filtreyi vakumlamaktır. Değiştirilmeleri gerektiği gibi görünüyorlar ve hissediyorlarsa, alanınızdaki hava akışını iyileştirmeye yardımcı olmak için yenilerini satın alın. Filtrenizi düzenli olarak değiştirirseniz her ay 100-200 tl tasarruf edebilirsiniz . Bir daire kiralarsanız, bakım personeliniz bunu sizin için düzenli olarak yapmalıdır.

Klima ekipmanınızı düzenli olarak kontrol edin. Bu hem apartmanlara hem de evlere uygulanabilir. Klima ekipmanınız olması gerektiği gibi çalışmıyor gibi görünüyorsa, yönetimden bireysel ünitenizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Bir eviniz varsa, yapılabilecek herhangi bir iyileştirme veya değişiklik olup olmadığını görmek için sisteme bir bütün olarak bakın.

Tavan vantilatörlerini takın. Evet, kışın sıcaklığınızı düşürmek ve yazın artırmak, sıcaklık değişimi yoluyla enerji kullanımınızı azaltmanıza yardımcı olur. Ancak tavan vantilatörleri, evinizin tavanlarına kadar yükselmiş olabilecek havayı dağıtmaya yardımcı olabilir. Popüler inanış, hayranların aslında evi daha serin hale getirdiğidir. Ancak fanlar sadece sıcak veya soğuk havayı size doğru hareket ettirmeye yardımcı olur .

Soğutma verimliliğini artırmak için mobilyalarınızı ayarlayın. Bazen kanepeniz doğrudan bir hava kanalının altında veya üzerini kaplıyor. Mobilyalarınızı hava akışı için ideal konumda olacak şekilde yeniden düzenlemek, elektrik faturanızı düşürmenize yardımcı olacaktır. Bir menfezden çıkan havayı hissedemediğinizde, termostatınızdaki sıcaklığı gereksiz yere değiştirmiş olursunuz. Mobilyaları havalandırmadan hareket ettirmek, fazla enerji kullanımını önlemeye ve aylık maliyetlerinizi düşürmeye yardımcı olacaktır.

Dışarıda

Yansıtıcı çatı kaplama malzemeleri kullanın. Örneğin, beyaz malzemeler kullanabilir veya çatınızı beyaza boyayarak yazın güneşin yansımasını sağlayarak evinizi daha serin tutabilirsiniz.

Peyzaj becerilerinizi geliştirin. Çimlerinize büyük ağaçlar ve bitkiler yerleştirin ve gölgenin evinize bakmasını sağlayın. Bu, evinizi aşırı güneş ışığından ve aşırı hava koşullarından korumaya yardımcı olacaktır. Daha fazla gölge ile, yaz sıcağında sıcaklığı düşürmeye daha az eğilimli hissedeceksiniz.

Yeşil bir çatı kurun. Büyük şehirlerdeki birçok yeni ofis binası, güneşten gelen ısıyı emmek ve kış aylarında sıcak tutmak için yalıtım olarak yeşil çatılar kuruyor. Ayrıca, daha sıcak günlerde binayı gereksiz yere ısıtabilecek fazla güneş ışığını saptırmaya yardımcı olurlar. Yeşil çatıların tahmini ömrü 40 yıldır ve ortalama büyüklükte bir yeşil çatının bu süre içinde sahibine 200.000 tl üzerinde tasarruf sağlayabileceği tahmin ediliyor .

Güneş ışığını açık havada kullanın. Dış mekan ışıklarınızı kirli elektrikle çalıştırmak yerine, güneş lambalarıyla değiştirebilirsiniz. Bunlar gün boyunca güneşten enerji alır ve ihtiyaç duyduğunuzda geceleri ışıl ışıl parlar. Onlar da çok uygun. Ömürlerini uzatmak için hareket sensörlü güneş ışıkları bile satın alabilirsiniz.

Güneş panelleri kurun. Bu, elektrik faturalarınızdan en büyük miktarda tasarruf etmenin en iyi yollarından biridir. Güneş panelleri kurarak , elektrik faturanızdan yılda 20.000 tl fazla kazanabilirsiniz . Bu, panelleri kendileri satın almak ve kurmak için gereken ortalama maliyetten daha fazladır.

Ev dediğin yer neresi olursa olsun, aylık enerji faturanı düşürmenin onlarca yolu var. Evinizin içini ve dışını basitçe yeniden değerlendirerek, yılda yüzlerce tl tasarruf etmek zorundasınız. Ve yol boyunca karbon ayak izinizi büyük ölçüde azaltacaksınız.